ارتباط و گرایش با همجنس
571 بازدید
تاریخ ارائه : 8/3/2013 2:16:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

ارتباط و گرایش با همجنس

 پاسخگو: مصطفی سلیمانی

پرسش:
سلام اگه كسي نماز نخونه، آدم بدي باشه، باهمجنسش رابطه داشته باشه حكمش چيه؟ راه توبه داره؟ درضمن توبه هم كرده اما به بدياش ادامه داده!!

پاسخ:
پرسشگر گرامي! بگذاريد در همين ابتدا مطلبي را خدمتتان بازگو كنيم: از آنجائي كه يكي از صفات خداوند «غفارالذنوب» است و رحمتش فراگير و وسيع است، بنده ي گنه كارش را به استغفار دعوت نموده است. و با تتبع در آيات و روايات در ميابيم كه هر گاه انسان از گناهان -هر نوعي كه باشد- خود پشيمان شده و توبه نمايد خداوند او را مورد رحمت و بخشش خود قرار مي دهد.
همانطور كه در قرآن كريم مي فرمايد: «قُلْ يا عِبادِي الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلي‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ يغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيم»(1) بگو اي بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مي‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است.
متأسفانه خداوند از نظر ما انسانها در اين حد است كه آيا او در صورت ترك واجبات و انجام محرمات مي بخشد يا نمي بخشد! در صورتي كه اينگونه فكر كردن بسيار غلط است، زيرا بحث بخشش نيست بلكه اشتباهات باعث مي شوند ما كه بخشي از وجود خداوندي كه بنام روح است را مكدر نماييم به همين دليل از درك معنويات و لذت مناجات عاشقانه و عشق بازي با خداوند دور مي شويم و غرق در خطاهاي خود مي شويم و اين موضوع باعث جلوگيري از پرواز روح در عوالم حقيقت مي شود. خداوند نيازي به ما ندارد كه بخواهد ما را ببخشد يا نبخشد، بلكه او عاشق بنده اش است و ما معشوق. 
- اما در مورد توبه اي كه كرده ايد بايد عرض كنيم:
در صورت تحقق توبه از انسان، شكي نيست كه خداوند آن را مي‌پذيرد. اين بشارت را  خداوند در قرآن داده است: «هو الّذي يقبل التوبة عن عباده ويعفو عن السيئات»(2) خدا است كه توبة بندگانش را مي‌پذيرد و گناهان آنان را عفو مي‌نمايد». كسي در وفاي به عهد راستگوتر از خداوند است؟ قرآن مجيد وعده داده كه خداوند توبه را از بندگانش مي‌پذيرد. فرقي نمي كند گناه كبيره باشد يا صغيره. اما توبه داراي شرايطي است كه يكي از آنها انجام ندادن دوبارۀ گناهان است! مگر مي شود كسي توبه كند و به عواقب گناهان خود آگاهي پيدا كند و دوباره به سمت آن گرايش پيدا كند! البته بايد به مرور زمان براي خود محدوديت ايجاد كنيد تا از فضاي عادت به گناه خارج شويد.
- ارتباط با همجنس:
غريزه جنسي يكي از مهم‌ترين غرايز بشر و عامل بقاي نسل آدمي است. اسلام ارضاي غريزه جنسي را تنها در پرتو ازدواج امري پسنديده به حساب آورده و بر آن تأكيد ورزيده است تا انسان‌ها نيازهاي جنسي خود را از طريق روابط زناشويي با همسر خويش ارضا كنند.
ارضاي غريزه جنسي با هم جنس، نوعي انحراف جنسي است كه به خودارضايي و مشكلات حادتر مي رسد و در پيدايى آن علل مختلفى دخالت دارد و موجب عوارض جسمي و رواني بسياي نيز مي شود. ضمن سپاس از شما به جهت ارتباط با ما، مطالب تكميلي درباره همجنس گرايي را مي توانيد در آرشيو سايت، به نشاني  porsojoo.ir  و pasokhgoo.ir مطالعه كنيد،

اما به چند نكتۀ مهم اشاره مي كنيم:
1- گرايش شما به همجنسان به نوعي به شما حس اطيمنان و ايمني مي بخشد و از اين رو خواهان تكيه ضمني بر ايشان هستيد. 
شرايط شما زياد دشوار نيست و صرفاً بايد از طريق مراجعه به روان شناس باليني و روانپزشك به حال اضطراب خود چاره اي بينديشيد. 
2- اين گونه مسائل هر چند هم زياد طبيعي نيست، ولي بايد از حساس سازي ذهن به آن تا حد ممكن پرهيز كرد. بدين منظور بايد به جاي بزرگ نمايي و بغرنج سازي مسأله، به ساده سازي و پيش پا افتاده سازي مسأله پرداخت. با ساده سازي ذهني و پرهيز از حساسيت زايي، كم كم مي توان بستري براي مديريت رابطه (اصلاح و تعديل يا حتي حذف كامل رابطه) فراهم آورد. پس اگر قرار باشد كه ما حتي به حذف كامل رابطه اقدام نماييم، بايد قبلش به آرام سازي ذهن و پرهيز از فاجعه سازي اقدام نماييم.

پي نوشت ها:
1. زمر(39) آيه 53.
2. شورى (42) آيه 25.